11 Nisan 2010 Pazar

Uyuyamadım, takıldım..


.


..... Gecenin ikisinde yatağımdan kalkmamın bir sebebi var. . Biri sözcüklere aşık olmuş. Hayır, . güzel sözcüklerin ardındaki kişiye demeliydim. . Güzel cümlelerin sahibine aşk duymak.. . Öyle ki : . "Lütfen, . lütfen bana söyleyin. . Kim bu aşık olduğunuz? . İnanın kimseye söylemem" . demiştim. . Sonra içimden sözcüklerime gülmüştüm.

..... Bir sinema filminde iyi karakterin sahibi oyuncunun, .gerçek hayattaki kişiliksizliğiyle çarpılmak olmalı herhalde; . güzel sözcükler gerisindeki kişinin hayâlkırıcı gerçekliğiyle karşılaşmak. .En iyi şairler en kötü aşıklardır genelde ya da en iyi yazarlar en şahsiyetsiz kişilerdir; .kuru yanında yaşları yakmayıp azınlıkta kalanları tenzih ederek tabiî. .Karakterlerindeki zayıflıkları, .şiirlerindeki kelimelerle, .yazılarındaki güzel cümlelerle onarırlar. .Her güzel tümcenin gerisinde eksik benlikleri.. .Ve her güzel kelime, olmayı hayâl edilen insanın ağzından dökülen sözcükleridir.

..... İyi yazarlar, .gerçek hayattaki yetersizliklerinden kendi yarattıkları güzelliklere sığınırlar. .Güzel yazmak, .sahnede bir oyuncunun rolünü iyi oynamasıyla eşdeğerdir. .Perde kapandığında soyunma odasında, .aynadaki gerçeğine bakar bulur kendini. .Kendi görüntüsünden hoşnutsuzluğa karşın, .girdiği rolle topladığı beğeniyi tekrar bulmak, .bir sonraki güçlü sahneye çıkış arzusuna sebeptir. .Tıpkı yazarın yeni bir yazıyı kaleme alışının, .şiddetle başkası olmayı arzulamasındaki güçlü isteği gibi.
..... O halde niçin güzel yazan birine bu aptalca aşk? .Kendini tamirle meşgul birine, .bu yüceltiş duygunuz?!.. . "Lütfen, .lütfen bana söyleyin. .Kim bu aşık olduğunuz? .İnanın kimseye söylemem. .Yaşadıkça.. .!"...
.

Not: . Yazıdaki anlaşılmayan cümleler ve anlam bozuklukları için özür.. . Gecenin 2.50'sinde bu kadar yazılabiliyor.. . Uykusuzum..

.......................................................................... Zafer D.
..
.

Hiç yorum yok: