3 Mart 2010 Çarşamba

Bahçemdeki KAKTÜS GÜZELLERİNDEN..

.
.
.....
Radyasyona kaktüüSS .. :))
.
..... Efendim bilgisayar ekranı önüne kaktüs koyarsanız ekran radyasyonunu emermiş. . Ne kadar doğrudur bilemem ama ben ekranın iki köşesine de birer tane minicik kaktüs koydum. . İspatlı şahidi şu imiş ki: . Radyasyonu eliminize etsin diyerek atom santrallerinin çevresine kaktüs dikerlermiş.. !!!
..... Bana mantıklı geldi. . Size de geldiyse çiçekçiye bir koşu'gidiverin, . iki ufacık-tefecik kaktüs kapıverin. . Ucunda sağlık var, . benden söylemesi.. . :)
..... Kaktüs güneşi sever, . gölgede tutmayın. . Yılda bir defa çiçek açıyor ve çoklukla bu açma mevsimi yaz mevsiminin Temmuz Ay'ı içerisine rastlar; .bir hafta-onbeş gün kadar peşpeşe tomurcuklarını çiçeklendirir. .Saksınızın su koyduğunuz toprağını biraz eşeleyin ve buraya bir buçuk santim kadar kalınlıkta deniz çakılı koyun; . kaktüsünüz hem yan yatmaz hem de çakıllar rutubet tutucu ve dekoratif görüntü verirler. . Çok su istemiyor garibim, . hani su vermeyi unuttum ne olacak korkusu duymazsınız. . Pörsümesi susuz kaldığını gösterir. . İçeriden pencere denizliklerine de konabilir bahçenizde de kalabilir. .Yalnız aşırı soğukta dışarıda tutmayınız..!
..... Kaktüs dikimi kolaydır. . Resimde gözüken kaktüsün çevresindeki yavrularını elinize kalınca bir bahçe eldiveni giyerek kopartın. . Küçük bir saksı toprağına biraz gömmeniz yeterlidir.
.


.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

5 yorum:

Ekmekcikız dedi ki...

Kaynana topuzu değil mi, bu?
Adı böyle münasebetsiz ama, çiçeği nasıl hoş bir parfümle kokar, anlatılmaz!

Valla, o minik yumrulardan olsa da, yine kaynana topuzu yetiştirsem...
:)

skydream dedi ki...

ah bu kaktüs çiçeğini görünce neden Fatmani'nin muazzam anısı geliyor aklıma:D.

içimden geldiği gibi ~~~ dedi ki...

Kaktüslerede bir o kadar bayılırım.

guguk kuşu dedi ki...

ne güzel bir bahçe burası

zapere dedi ki...

Guguk Hanım, kaktüslerim öldü maalesef. Hepsine soğuk vurmuş.. Yeniden üretilecekler. :)